PL
PL

Polki i Polacy mieszkają w Berlinie od stuleci i kształtują życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze miasta. Berlin położony jest niecałe 100 km od granicy z Polską.

Mimo to bliskie więzi miasta z sąsiednim krajem czasami stają się widoczne dopiero na drugi rzut oka: Przestrzeń Otwarta „Wolność, Równość, Solidarność”[1], na wystawie BERLIN GLOBAL traktuje o Berlinie jako miejscu polskich walk o wolność naszą i Waszą, walk przeciwko dyskryminacji, ale i jako miejscu dialogu i solidarności.

Wielowymiarowa instalacja autorstwa Ewy Marii Slaskiej, Anny Krenz i Jemka Jemowita przedstawia siedem miejsc polskich walk o wolność, równość i solidarność w Berlinie. Znajdują się one w całym mieście – od Stadionu Olimpijskiego po Most Warszawski, od więzienia Moabit po Volkspark Friedrichshain. Wystawa przedstawia polskie spojrzenie na berlińską codzienność, oscylującą między poczuciem przynależności a doświadczeniem dyskryminacji i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie ślady pozostawiają po sobie historyczne układy sił i w jaki sposób wpływają one na współistnienie.

Instalacja przestrzenna zachęca osoby zwiedzające do tego, żeby podzieliły się różnymi punktami widzenia i zaangażowały się w dialog – także wtedy, gdy tematy są trudne. W ten sposób sama Przestrzeń Otwarta staje się kolejnym miejscem solidarności polsko-berlińskiej.

Historia Polski jest naznaczona rozbiorami, których dokonały Prusy, Rosja i Austria w XVIII i XIX wieku, niemiecką eksploatacją i eksterminacją podczas drugiej wojny światowej oraz panowaniem Sowietów w latach 1945–1989. W tym kontekście Polki i Polacy wielokrotnie domagali się wolności, walczyli o równe prawa i tworzyli struktury solidarnościowe – również w Berlinie.

[1] „Wolność, Równość, Solidarność” to hasło strajkujących gdańskich stoczniowców z 1980 roku, którzy pod koniec sierpnia utworzyli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Nawiązanie do historycznego hasła rewolucji francuskiej jest nadal stosowane podczas prodemokratycznych protestów w Polsce.

Artystki i artyści

Ewa Maria Slaska

Urodzona w Polsce w 1949 roku pisarka, redaktorka, publicystka, blogerka, kierowniczka projektów, tłumaczka, nauczycielka i kuratorka, Ewa Maria Slaska, postrzega siebie również jako mediatorkę między językiem niemieckim a polskim. W roku 1985 uciekła do Berlina jako działaczka polityczna Solidarności i od tego czasu aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom. W ciągu ostatnich 40 lat była zaangażowana w wiele projektów, w tym w polski niezależny program telewizyjny „Magazyn Wyspa” („Insel”), stowarzyszenie WIR – Verein zur Förderung der Deutsch-Polnischen Literatur Berlin e.V., a także w Statek Literacki.

Nowsze projekty

2012 ewamaria.blog

2013 Polskie groby w Berlinie (m.in. wystawa, książka, ratowanie grobu prof. Aleksandra Brücknera)

2021 Aktorka w filmie „Legenda Zygmunta Blask” Jemka Jemowita

2021 Polkopedia, internetowa encyklopedia Polek za granicą

2022 Irena Bobowska, zapomniana bohaterka. Brakująca połowa historii

2023 Quest for Women

2023/24 Kobiety w cieniu gilotyny. Polki w więzieniu Plötzensee

2024 Drzewo dla Ireny Bobowskiej w Berlinie

mehr lesen weniger lesen

Anna Krenz

Urodzona w 1976 roku w Poznaniu artystka, architektka, autorka i aktywistka, Anna Krenz od 2003 roku mieszka w Berlinie. Jest założycielką kolektywu Dziewuchy Berlin oraz stowarzyszenia Ambasada Polek e.V. Współpracuje z Nordic Folkecenter for Renewable Energy w Danii od 2001 roku przy realizacji projektów na temat zrównoważonego rozwoju. Anna Krenz należy do kobiecego studia projektowego Sinus_3, łączącego architekturę, ekologię, sztuki wizualne oraz projektowanie przestrzeni publicznych. W latach 2003–2012 współprowadziła Galerię ZERO w Berlinie, w której odbyło się ponad 100 wystaw, koncertów i happeningów z udziałem artystek i artystów z Polski, Niemiec i reszty świata.

Wybrane projekty

2004 Polska Żona

2019 Global Scream / Globalny Krzyk

2020 Botschaft der Polinnen*

2020 Dziady / All Saints, Volkspark Friedrichshain

2022 Brakująca część historii. Irena Bobowska, zapomniana bohaterka.

2022 Siostry* Preis

2023 Quest for Women*

2023 Sisters in Arms – Bettina von Arnim i Julia Woykowska

2023/24 Kobiety w cieniu gilotyny. Polki stracone w Plötzensee

2024 Drzewo imienia Ireny Bobowskiej w Berlinie

2024 Contact High with the Curators [vinyl] Edition Telemark

mehr lesen weniger lesen

Jemek Jemowit

Urodzony w Gdyni w 1986 roku, Ziemowit Nowak, jest lepiej znany jako swoje alter ego, gotycko-glamowy muzyk Jemek Jemowit. Jego artystyczna podróż (od 2009 roku) obejmuje różne gatunki oraz kształtuje muzyczny krajobraz z politycznym i konceptualnym podejściem. Oprócz działalności w ramach performance i muzycznej, od 2019 roku Nowak prowadzi też miejsce sztuki i kultury TROPEZ na letnim kąpielisku Humboldthain w berlińskiej dzielnicy Wedding.

Produkcje

2010 Wave & Groom EP [CD-R] Jemcock Productions DE

2011 Zemsta LP [Vinyl] Fabrika Records GR

2013 Tekkno Polo EP [Tape, CD] Oficyna Biedota PL, Jemcock Prod. DE

2015 Jemek Jemowit ist Doktor Dres LP [digital, Vinyl] Martin Hossbach DE

2016 Wróg publiczny N° 1 [digital, CD] Martin Hossbach, Jemcock Prod. DE

2019 Das Satanische Album [digital, Vinyl] Martin Hossbach, Reverend Campanelli Records DE

2020 Tekkno Polo LP [digital, Vinyl] Martin Hossbach, Reverend Campanelli Records DE

2021 Legenda Zygmunta Blask [digital, Tape] Atypeek Music FR, Ziemol PL

2022 PZPR EP [digital] Atypeek Music FR

mehr lesen weniger lesen

Partner medialny

Arts of the Working Class
TheBerliner
tipBerlin

należy do

Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Abonnieren Sie unseren Newsletter.