PL
PL
Vergangene Termine
{{ time.start_TS | TS2dateFormat('DD') }}
{{ time.start_TS | TS2dateFormat('MMM') }}
{{ time.start_TS | TS2dateFormat('YYYY') }}

Polki i Polacy mieszkają w Berlinie od stuleci i kształtują życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze miasta. Berlin położony jest niecałe 100 km od granicy z Polską.

Mimo to bliskie więzi miasta z sąsiednim krajem czasami stają się widoczne dopiero na drugi rzut oka:

Przestrzeń Otwarta „Wolność, Równość, Solidarność”[1], autorstwa Ewy Marii Slaskiej, Anny Krenz i Jemka Jemowita, na wystawie BERLIN GLOBAL traktuje o Berlinie jako miejscu polskich walk o wolność naszą i Waszą, walk przeciwko dyskryminacji, ale i jako miejscu dialogu i solidarności.

Podczas otwarcia wystawy, BERLIN GLOBAL zaprasza na koncert Mała Herba, polskiej artystki dźwiękowej i queerowej aktywistki, przełamującej genderowe bariery. Mala Herba czerpie inspiracje z industrialnych i eksperymentalnych elektronicznych dźwięków, a także z tradycyjnej polskiej muzyki. Po performance posłuchać będzie można muzyki berlińskiej DJ-ki Pauliny Panik, która łączy post-punk i rock z electro oraz nurtem eklektycznym.

Program

18:00 – Wernisaż wystawy w Przestrzeni Otwartej w sali „Vergnügen”

19:00 – Koncert Mala Herba w sali „Verflechtung”

20:00 – Set DJ-ski w wykonaniu Pauliny Panik w sali „Verflechtung”

 

[1] „Wolność, Równość, Solidarność” to hasło strajkujących gdańskich stoczniowców z 1980 roku, którzy pod koniec sierpnia utworzyli Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Nawiązanie do historycznego hasła rewolucji francuskiej jest nadal stosowane podczas prodemokratycznych protestów w Polsce.

Artystki i artyści

Ewa Maria Slaska

Urodzona w Polsce w 1949 roku pisarka, redaktorka, publicystka, blogerka, kierowniczka projektów, tłumaczka, nauczycielka i kuratorka, Ewa Maria Slaska, postrzega siebie również jako mediatorkę między językiem niemieckim a polskim. W roku 1985 uciekła do Berlina jako działaczka polityczna Solidarności i od tego czasu aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom. W ciągu ostatnich 40 lat była zaangażowana w wiele projektów, w tym w polski niezależny program telewizyjny „Magazyn Wyspa” („Insel”), stowarzyszenie WIR – Verein zur Förderung der Deutsch-Polnischen Literatur Berlin e.V., a także w Statek Literacki.

Nowsze projekty

2012 ewamaria.blog

2013 Polskie groby w Berlinie (m.in. wystawa, książka, ratowanie grobu prof. Aleksandra Brücknera)

2021 Aktorka w filmie „Legenda Zygmunta Blask” Jemka Jemowita

2021 Polkopedia, internetowa encyklopedia Polek za granicą

2022 Irena Bobowska, zapomniana bohaterka. Brakująca połowa historii

2023 Quest for Women

2023/24 Kobiety w cieniu gilotyny. Polki w więzieniu Plötzensee

2024 Drzewo dla Ireny Bobowskiej w Berlinie

mehr lesen weniger lesen

Anna Krenz

Urodzona w 1976 roku w Poznaniu artystka, architektka, autorka i aktywistka, Anna Krenz od 2003 roku mieszka w Berlinie. Jest założycielką kolektywu Dziewuchy Berlin oraz stowarzyszenia Ambasada Polek e.V. Współpracuje z Nordic Folkecenter for Renewable Energy w Danii od 2001 roku przy realizacji projektów na temat zrównoważonego rozwoju. Anna Krenz należy do kobiecego studia projektowego Sinus_3, łączącego architekturę, ekologię, sztuki wizualne oraz projektowanie przestrzeni publicznych. W latach 2003–2012 współprowadziła Galerię ZERO w Berlinie, w której odbyło się ponad 100 wystaw, koncertów i happeningów z udziałem artystek i artystów z Polski, Niemiec i reszty świata.

Wybrane projekty

2004 Polska Żona

2019 Global Scream / Globalny Krzyk

2020 Botschaft der Polinnen*

2020 Dziady / All Saints, Volkspark Friedrichshain

2022 Brakująca część historii. Irena Bobowska, zapomniana bohaterka.

2022 Siostry* Preis

2023 Quest for Women*

2023 Sisters in Arms – Bettina von Arnim i Julia Woykowska

2023/24 Kobiety w cieniu gilotyny. Polki stracone w Plötzensee

2024 Drzewo imienia Ireny Bobowskiej w Berlinie

2024 Contact High with the Curators [vinyl] Edition Telemark

mehr lesen weniger lesen

Jemek Jemowit

Urodzony w Gdyni w 1986 roku, Ziemowit Nowak, jest lepiej znany jako swoje alter ego, gotycko-glamowy muzyk Jemek Jemowit. Jego artystyczna podróż (od 2009 roku) obejmuje różne gatunki oraz kształtuje muzyczny krajobraz z politycznym i konceptualnym podejściem. Oprócz działalności w ramach performance i muzycznej, od 2019 roku Nowak prowadzi też miejsce sztuki i kultury TROPEZ na letnim kąpielisku Humboldthain w berlińskiej dzielnicy Wedding.

Produkcje

2010 Wave & Groom EP [CD-R] Jemcock Productions DE

2011 Zemsta LP [Vinyl] Fabrika Records GR

2013 Tekkno Polo EP [Tape, CD] Oficyna Biedota PL, Jemcock Prod. DE

2015 Jemek Jemowit ist Doktor Dres LP [digital, Vinyl] Martin Hossbach DE

2016 Wróg publiczny N° 1 [digital, CD] Martin Hossbach, Jemcock Prod. DE

2019 Das Satanische Album [digital, Vinyl] Martin Hossbach, Reverend Campanelli Records DE

2020 Tekkno Polo LP [digital, Vinyl] Martin Hossbach, Reverend Campanelli Records DE

2021 Legenda Zygmunta Blask [digital, Tape] Atypeek Music FR, Ziemol PL

2022 PZPR EP [digital] Atypeek Music FR

mehr lesen weniger lesen

Mala Herba

Mala Herba to osoba producencka i artystyczna pracująca z dźwiękiem, queerowa osoba aktywistyczna i członkini kolektywu Oramics. Jej muzyczna praktyka jest głęboko zakorzeniona w słowiańskiej muzyce ludowej, queerowych archiwach i uzdrawiających rytuałach.

W 2022 wydała EPkę zatytułowaną Niedola / Woe. Jest to audiowizualna współpraca Mala Herba i Sven Harambašić. Utwory Mala Herby wymykają się gatunkom, splatając rytualne rytmy, mroczną wiedzę i zawodzący wokal z szorstkimi, industrialnymi dźwiękami.

W 2021 roku zadebiutowała swoim pierwszym albumem zatytułowanym Demonologia. Został on bardzo dobrze przyjęty przez międzynarodową krytykę. Nick Roseblade z The Quietus nazwał album „dyskoteką podczas czarowniczego rytuału”.

Jej muzyka jest mocno zakorzeniona w mrocznym EBM i polskiej muzyce tradycynej, a ta mieszanka sprawia, że każdy występ Mala Herba to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.

Paulina Panik

Paulina Panik – DJ, kurator i koordynator muzyczny od lat dziatajacy najpierw w Polsce, a nastepnie w Londynie. Po preniesieniu do Berlina bierze regularnie udziat w berlinskim zyciu nonym jako DJ. Jest rezydentem nie tylko lokalnych ale takze paryskich hot spots, supportowata i grata after-show parties dla wielu kapel. Jej eklektyczny styl grania to mieszanka muzyki dance w stylu alternatywnym. W jej secie mozemy ustyszec zarówno new wave, electro, electroclash, goth, lo-fi, 80s, italo-disco i techno. Paulina zaciera granice miedzy gatunkami muzycznymi, które tutaj nie istnieja, a catos bazuje i koncentruje sie na nastroju.

Partner medialny

Arts of the Working Class
TheBerliner
tipBerlin

należy do

Bleiben Sie auf dem Laufenden!
Abonnieren Sie unseren Newsletter.